Galeria Przedszkola nr 51

WARSZTATY KREATYWNE "ZRÓB MISIA"

W poniedziałek 27.03.2023r. odbyły się w naszym Przedszkolu Kreatywne Warsztaty „Zrób Misia” organizowane przez firmę Grajfka. Każde dziecko wybierało sobie kolor swojego pluszowego przyjaciela, kształt jego oczek i noska. Przedszkolaki także wcieliły się w role projektanta mody i wybierały ubranko dla Misia. Było wiele radości i śmiechu podczas napełniania maskotki puchem.
Najbardziej cieszyło dzieci obserwowanie jak z chudziutkiego misia powstaje piękna, puchowa maskotka.
Każdy Miś zaopatrzony był w Certyfikat, na którym po powrocie do domu, dzieci razem z rodzicami umieściły imię nowego, pluszowego przyjaciela.

KONKURS PALMA WIELKANOCNA

W czwartek 30.03.2023r. odbyło się w naszym Przedszkolu podsumowanie Konkursu Plastycznego „Palma Wielkanocna”. Celem tego konkursu było między innymi przybliżenie dzieciom tradycji wielkanocnych, doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi, rozwijanie wyobraźni, a także wzmacnianie więzi rodzinnych.
Do konkursu przystąpiło 15 uczestników. Każda palma była wyjątkowa i niepowtarzalna. We wszystkich pracach dostrzec można było kreatywność, czasochłonność i dokładność wykonania.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie.

KINO SFERYCZNE

W środę 15.03 dzieci uczestniczyły w projekcji filmu „POLARIS – tajemnica nocy polarnej”. Film oglądaliśmy w kinie sferycznym, które zamontowane było w naszym przedszkolu. Mogliśmy oglądać na leżąco, ponieważ za pomocą systemu sferycznej projekcji w środku kopuły tworzył się niesamowity obraz. Główni bohaterowie: pingwin i miś polarny w sposób zabawny wytłumaczyli nam dlaczego mamy dzień i noc oraz różne pory roku. Dzięki bohaterom dowiedzieliśmy dlaczego noc jest tak długa na biegunach Ziemi. Poznaliśmy też inne planety jak Mars czy Saturn. Miś i pingwin pokazali nam, że planety są do podobne ale też, że różnią się pod wieloma względami. Kino było ciekawą lekcją i zabawą.

 

DZIEŃ KOTA

24 lutego 2023r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu niezwykłe święto – „Dzień kota” Tego dnia wszystkie przedszkolaki zamieniły się w koty, których nie sposób było nie zauważyć: piękne, długie wąsy, opaski z uszami, a nawet kocie ogony zdobiły dzieci we wszystkich grupach. Były wesołe „kocie zabawy”, zagadki, konkursy oraz prace plastyczne. „Dzień kota” był również okazją do podkreślenia roli kotów w życiu człowieka - dzieci obejrzały film edukacyjny, przypominając sobie zasady dbania o to wyjątkowe zwierzę i poznały różne rasy kotów. W tym dniu odwiedziła nas również pani Ula wraz ze swoimi pupilkami – kotkami rasy sfinks. Dzieci były pod wrażeniem słodkich kociaków.

 

SPOTKANIE Z DINUSIEM

W środę 22 lutego do naszego przedszkola zawitał Dinuś. Razem z panią dentystką przebadał ząbki naszych przedszkolaków. Dzieci nauczyły się m.in. jak zbudowany jest ząb oraz co jest zdrowe, a co nie dla naszych zębów. Dinuś pokazał jak prawidłowo szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej. Dziękujemy za miłą wizytę oraz dużą dawkę nowych wiadomości. Edukacja i zabawa to podstawa!

 

WALENTYNKI

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

14 lutego 2023r. roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami. Nie zabrakło sercowych kolorowanek, baloników, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Był to z pewnością udany dzień, pełen  miłych wrażeń.

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu był świętowany 13 października. Był to szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli, pracowników Przedszkola nr 51 w Rybniku. Dzień niezwykły bowiem dzieci poprzez tańce, śpiewy i wiersze wyraziły płynącą prosto z serca swoją wdzięczność wychowawcom i opiekunom oraz całemu personelowi przedszkola za miłość, serce, opiekę i trud włożony w ich wychowanie i edukację. Każde słowo wypowiedziane przez „małych artystów” wzbudzało zachwyt i wzruszenie na twarzach zgromadzonych gości.

         Na zakończenie części artystycznej, odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” goście i pracownicy przedszkola obdarowani zostali pięknymi upominkami – „Kwiatuszkami”, a p. Dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom za trud codziennej pracy. 

DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu szczególne święto czyli Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”.

Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie i tańcach. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień.

 

We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

KONKURS „Z PACYNKAMI W BAŚNI ŚWIAT”

W dniu 21.10.2022r. odbyło się w naszym przedszkolu podsumowanie konkursu
„Z pacynkami w baśni świat”. Celem tego konkursu było między innymi popularyzowanie literatury dziecięcej, doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi, rozwijanie wyobraźni a także wzmacnianie więzi rodzinnych.

Do konkursu przystąpiło 11 uczestników. Każda praca była wyjątkowa
i niepowtarzalna. Pojawiały się pacynki z przeróżnych baśni m. in. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka czy Roszpunka. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

We wszystkich pracach można było dostrzec kreatywność, czasochłonność, dokładność wykonania. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie rodziców.  


Wyniki konkursu:

I miejsce – Milena Hajduczek

II miejsce – Antonina Tebel

III miejsce – Zuzanna Bober

Wyróżnienia:

- Paulina Sobik

- Anna Smusz

- Alicja Holona

- Adam Kosterka

- Oliwia Fuchs

- Filip Gałązka

- Maja Gąsior

- Zofia Hałat

 

Spotkanie z pielęgniarką

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek, w dniu 11.05.2022 nasze przedszkole odwiedziła jedna z mam Pani Sabina Tomsia, która na co dzień pracuje w NZOZ „Pro vita” w Rybniku.

Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia . Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak torba z którą przybyła Pani Sabina, a zwłaszcza jej wyposażenie, czyli aparat do mierzenia ciśnienia, stetoskop, strzykawki, bandaże i inne akcesoria medyczne. Pani pielęgniarka zademonstrowała dzieciom niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Na zakończenie spotkania nasz gość rozdał wszystkim dzieciom drobne upominki czyli strzykawka, naklejka i patyczek lekarski.

Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem oraz wręczeniem upominku wykonanego przez dzieci.

Pasowanie na Przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w grupie „Mikroprzygodziaków” odbyła się 26 kwietnia. Z powodu pandemii i ciągłych obostrzeń epidemiologicznych uroczystość ta była przesunięta na II semestr, aby dzieci mogły wspólnie z rodzicami cieszyć się z tego wydarzenia.

Od samego rana trwały przygotowania. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromnym ołówkiem przez Panią Wicedyrektor Marię Bończyk. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Później odbył się słodki poczęstunek dla rodziców oraz dzieci, a także wspólna zabawa.

Wyjście do biblioteki

W dniu 25 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wraz z Paniami, udały się na wycieczkę do Biblioteki Szkolnej, która mieści się w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku. Tam czekała na nas Pani Bibliotekarka mgr Dominika Besta. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Zdecydowana większości dzieci była pierwszy raz wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się jak można stać
się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Pani Dominika zapoznała dzieci z różnymi typami książek dla dzieci. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki.
W bibliotece czekali również bohaterowie książek m.in.. Tygrysek, Królik oraz Król. Chętne dzieci mogły rozwiązać zagadkę, która pochodziła z jakieś książki. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci podziękowały Pani Bibliotekarce za oprowadzenie po świecie książki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i pełen wrażeń.

Mam Talent w przedszkolu

W dniu 08.04.2022 odbył się w naszym przedszkolu konkurs „Mam talent”. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności przedszkolaków, ich zainteresowań i talentów, umożliwienie prezentacji swoich pasji większej grupie odbiorców, promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja działań artystycznych w przedszkolu. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które chciały zaprezentować swoje zainteresowania, pasje, hobby, osiągnięcia czy talent. Do konkursu przystąpiło 11 uczestników z różnych grup. Każdy zaprezentował swój jedyny i niepowtarzalny talent. Przedszkolaki prezentowały umiejętności wokalne, recytatorskie, sztuki walki i wiele innych.  Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Publiczność świetnie się bawiła, z zachwytem oglądała prezentowane talenty i nagradzała każdy występ gromkimi brawami.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za współpracę i przygotowanie dzieci do występu.

Spotkanie ze sportowcem

W dniu 03.03.2022 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie ze sportowcem Panem Mateuszem Zdrzałkiem – trenerem piłki nożnej w Klubie Sportowym „Gwarek” w Ornontowicach. Zaproszony gość przyniósł ze sobą różne rekwizyty, które wykorzystywał podczas wspólnych ćwiczeń z dziećmi. Zaproszony gość powiedział, że aby być zdrowym i dobrze się rozwijać nie wystarczy tylko dobrze i zdrowo się odżywiać, ale także spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzieci były zachwycone zabawami i ćwiczeniami proponowanymi przez Pana Mateusza. Każde dziecko wracało do swojej sali z wielkim uśmiechem na twarzy.
Dziękujemy za poświęcony czas i cenne rady!

Dogoterapia

W dniu 25.02.2022 do naszego przedszkola po raz kolejny zawitał pies terapeutyczny Aro. Tym razem starsze przedszkolaki układały fotografie od Aro w terenie,  a młodsze dzieci miały za zadanie odszukać i złożyć dwu-częściowe puzzle przedstawiające różne pieski. Obecność Aro jak zawsze wywołała uśmiech na twarzy dzieci. Wszyscy świetnie się bawili razem z Aro. 

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany przez długi czas. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 14.01.2022r w Przedszkolu nr 51 w Rybniku, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, wróżki, królewny, zwierzątka, a także policjantów, strażaków piratów… nie sposób zliczyć i wymienić wszystkie te postacie. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój wesołej zabawy. Bal prowadziła Karolina Lustig, która zachęcała dzieci do tańca z przygotowaną skoczną, rytmiczną muzyką.
Tematem przewodnim była „Podróż dookoła świata”. Przebierańcy świetnie się bawili zwiedzając muzyczny świat i bawiąc się przy najpopularniejszych melodiach. Odwiedziliśmy m.in. Francję, Meksyk, Afrykę i całą podróż zakończyliśmy w Polsce. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości 🙂

Dzień Babci i Dziadka !

W dniu 20.01.2022r. w naszym przedszkolu odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Babci i Dziadka. Niestety z powodu sytuacji epidemiologicznej dziadkowie nie mogli odwiedzić przedszkola i wspólnie z wnukami świętować swojego dnia. Dzieci jednak bardzo chciały przygotować niespodziankę dla Babci i Dziadka dlatego nagraliśmy filmik z wierszykami, piosenkami i tańcami. Filmik został zamieszczony na portalu społecznościowym oraz został udostępniony dziadkom w formie linku. W tym dniu dzieci zabierały także drobne upominki, które wcześniej przygotowały dla Babć i Dziadków 🙂

Barbórka

5 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy emerytowanego górnika Pana Janusza Biernackiego. Podczas spotkania dzieci miały okazję poszerzyć wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika.
Górnik przybył do nas w stroju roboczym ale miał też ze sobą pełne galowe umundurowanie. Dzięki temu dzieci mogły poznać obydwa górnicze stroje. Pan Janusz wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce „czako” i kto je nosi, a także jakie znaczenie mają odznaczenia na mundurze galowym. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz z zaciekawieniem wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. Miały również możliwość założenia górniczej czapki.
Na zakończenie dzieci i panie nauczycielki serdecznie podziękowały panu górnikowi za miłe spotkanie.

Urodziny Kubusia Puchatka !

W dniu 14.10.2021r. obchodziliśmy „Urodziny Kubusia Puchatka”. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup były zaproszone na teatrzyk kukiełkowy pt.: „Urodziny Puchatka”. W tym dniu nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu. Przedszkolaki pomogły zdmuchnąć Misiowi wszystkie świeczki, a później odbyły się pamiątkowe zdjęcia z bohaterami teatrzyku.
Jeszcze później „Mikro Przygodziaki” w swojej sali miały urodzinowy poczęstunek Kubusia Puchatka. Nie zabrakło odświętnych strojów, wystroju sali oraz spędzenia czasu z samym Kubusiem Puchatkiem.

Spotkanie z Panią Bibliotekarką

We wtorek 12.10.2021r. odwiedziła nas Pani mgr Dominika Besta ze szkolnej biblioteki Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały fragmentu opowiadania o Kubusiu Puchatku. Dzieci poznawały bohaterów bajki rozwiązując zagadki i oglądając ich wizerunki. Przedszkolaki otrzymały od naszego gościa tajemnicze pudełko, w którym ukryty był przysmak Kubusia Puchatka – miód. Na koniec dzieci mogły poczuć się jak Tygrysek i wesoło skakać do usłyszanej muzyki, a także przenieść się do Stumilowego Lasu za pomocą chusty animacyjnej.

Dzień Chłopaka

W Tym dniu szczególnym – września trzydziestego

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Z okazji Dnia niezwykłego,

Życzymy Wam wszystkiego najlepszego!

Śmiejcie się dużo, marudźcie mało

A na zajęciach wkuwajcie śmiało

 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach

w życiu rodziny czy życiu przedszkola.

Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

W tym dniu we wszystkich  grupach dziewczynki

wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki,

złożyły życzenia, uściskały i ucałowały.

Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

 

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowania dzisiejszego święta.

Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to wspaniała okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W  naszym przedszkolu obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień 20.09.2021r. W tym dniu było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i radosny gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki świetnie się bawiły w swojej sali wraz ze swoja Panią. 

Policja w Przedszkolu

15.09.2021r. w naszym przedszkolu obyło się spotkanie ze st. asp. Angeliką Strzebinczyk z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.
Podczas spotkania dzieci zapoznały się z zasadami związanymi z ruchem drogowym. Wizyta ta utrwaliła przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, symbole kolorów świateł sygnalizatora, znaczenie charakterystycznych znaków drogowych i oznakowanie przejścia dla pieszych. Dzieci przypomniały sobie także numery alarmowe i sytuacje w jakich należy z nich korzystać.
st. asp. Angelika Strzebinczyk zwróciła także uwagę dzieciom, że nie można rozmawiać z obcymi ani niczego od nich przyjmować. Na zakończenie przedszkolaki miały okazję obejrzeć z bliska policyjny radiowóz na parkingu przedszkola, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na jego tle wraz ze Sznupkiem - policyjną maskotką. Każde dziecko otrzymało także od naszego gościa prezent - odblaskową opaskę, która jest niezbędna po zmierzchu!